כל כמה זמן צריך להחליף מצבר לרכב?

החלפת המצבר בכלי הרכב השונים היא תמיד סוגיה בעייתית: מצד אחד אף אחד לא רוצה להיתקע עם מצבר שכבר לא מסוגל למלא את התפקיד שלו (ואיכשהו זה תמיד קורה ברגע הכי לא מתאים שיש), אבל מצד שני אנחנו גם לא רוצים להחליף חלקים ברכב לעתים קרובות מדי ובכך להגדיל את הוצאות התחזוקה שלו שלא לצורך.
על-מנת להימנע מהוצאות מיותרות אבל גם לא להילחץ בכל פעם שאנחנו צריכים להשתמש ברכב בגלל החשש שהוא לא יניע, כדאי לדעת מעט פרטים חשובים על המצבר.

תוחלת החיים הממוצעת של מצברים

מצבר לרכב מחזיק מעמד בממוצע 3-4 שנים. טווח הזמן משתנה בהתאם לאיכות המוצר הספציפי שמותקן אצלכם במכונית, במשאית או בקטנוע - ובהתאם ההמלצה היא להעדיף מותגים מוכרים בתחום כגון וולטה, שנפ ו-ורטה. המלצה נוספת היא לבדוק את תאריך הייצור של המצבר בכל פעם שאתם קונים אחד חדש - ככל שהוא מאוחר יותר, כך הוא יחזיק מעמד זמן רב יותר, שכן השחיקה מתחילה מרגע הירידה מפס הייצור ועוד לפני תחילת השימוש בפועל. עוד משתנים אשר משפיעים על פרק הזמן עד לצורך בהחלפה הם הרגלי הנסיעה שלכם, כלומר עד כמה השימוש ברכב אינטנסיבי, ומידת ההשקעה בתחזוקה של כל החלקים בו.

מהם הסימנים המעידים על צורך בהחלפה?

גם כשאנחנו כבר יודעים מהי תוחלת החיים הממוצעת אנחנו זקוקים למידע נוסף כדי להחליט מתי הוא הזמן הנכון ביותר להחליף את המצבר, שהרי אין טעם לקנות חדש רק בגלל שהנוכחי מותקן ברכב שלנו 3 שנים.
הסימן המובהק ביותר לכך שייתכן שהגיע הזמן להחלפה הוא כשהתאורה של לוח השעונים מתעמעמת בזמן שאנחנו מדליקים אורות או מפעילים את המזגן. כשזה המצב כדאי לפנות זמן ולהגיע לחשמלאי רכב מוסמך על-מנת לקבל חוות דעת מקצועית אחרי בדיקה באמצעות ציוד ייעודי.
באופן כללי בדיקת מתח אצל חשמלאי רכב אמין מספקת אינדיקציה טובה לגבי תוחלת החיים הצפויה עבור המצבר הספציפי שלנו.

איך להאריך את תוחלת החיים?

  • לוודא שכמות המים המזוקקים תקינה. הבדיקה מתבצעת כשהמנוע קר. אם יש צורך להוסיף מים, ודאו
  • שמדובר במים מזוקקים בלבד.
  • לנקות את הקטבים עם מים רותחים, לייבש היטב ולמרוח חומר מונע קורוזיה.
  • לנתק את המצבר בכל פעם שמפסיקים להשתמש ברכב לתקופה של שבועיים ומעלה.
  • לבקר במוסך מורשה לבדיקות תקופתיות.
  • יחד עם זאת מומלץ גם כשמקפידים על תחזוקה נאותה להתחיל להתעניין במצברים חדשים אחרי שעברו 3 שנים. בדרך זו תוכלו גם לנצל מבצעים אטרקטיביים.

מה כדאי לעשות אם נתקעים?

כשהמצבר הישן כבר לא מצליח להניע את הרכב אין ברירה אלא להחליף אותו. כדאי לדעת שישנו שירות של מצבר עד הבית, שהופך את החוויה הלא נעימה לפחות לא נעימה. במקום לחפש מישהו עם כבלים שיעזור לכם להתניע את המכונית ואז להתרוצץ בין מקומות שונים (ואולי אפילו להיתקע שוב), תוכלו להזמין מצבר לרכב עד הבית ולהמתין לו בנוחות אצלכם בבית או בעבודה, וכך לחסוך זמן יקר.

צריכים מצבר עד הבית? פנו אל טופ מצברים