הנוף המאפיין את מסלולי הגולף בסרטים ובמציאות, כולל תמיד את אותם רכבים לבנים קטנים עליהם מתניידים השחקנים בין גומה לגומה ובין מכה למכה. כלי הרכב הלבנים שתמיד נראה כאילו הם הכי כייפים לנהיגה, הם סוג אחד של משפחת כלי רכב המוגדרת ככלי רכב תפעולי. מקור השם נובע מתוך השטח התפעולי המוגדר בחוק, המאפשר נהיגה בכלי הרכב התפעולי ללא צורך ברישיון נהיגה.

רכבים תפעולים מציעים מענה רחב עבור מגוון שימושים וצרכים שונים לרבות שימושי התעשייה, המלונאות, בתי חולים, עיריות אצטדיונים ועוד. העבודה בתחומים אלו, מתאפיינת בתפעול שוטף של שטחים גדולים שאינם מתאימים בדרך כלל להליכה רגלית, ואינם מאפשרים שימוש בכלי רכב גדולים.

ברוב המקרים, רכבים תפעוליים פועלים באמצעות מנוע חשמלי שקט במיוחד, מה שנחשב לאידיאלי עבור הצרכים המאפיינים את התחומים שהוזכרו קודם. טווח נסיעה קצר / בינוני, מנוע שקט ולא מזהם המאפשר גם נסיעה בתוך מבנים (כמו למשל שדות תעופה) ויכולת נשיאה של אנשים וציוד, הופכים את הרכבים התפעוליים לכלי המושלם למשימות בשטח מסחרי תפעולי.

רכב תפעולי חשמלי אינו מייצר רעש בזמן נסיעה ועל כן נחשב לפיתרון אופטימאלי עבור ענפים המחייבים שמירה על השקט. זה יכול להיות מלונות הפרוסים על שטח גדול, בתי חולים הבנויים בין כמה בנינים, פארקי שעשועים שעובדיהם צריכים להתנייד בין מתקן אחד למשנהו במהירות רבה, ואפילו קניונים גדולים.

החיסרון ברכב תפעולי חשמלי (שהוא גם היתרון) הוא טווח הנסיעה המוגבל. רכבים אלו זקוקים להטענות חוזרות של הסוללה ולעיתים זמן הטעינה, ארוך מידי וגורם "להשבתה" של הרכב התפעולי בזמן שהוא מחובר למקור מתח להטענה. חיסרון זה בטל בשישים ביחס ליתרונות האחרים המתבטאים בעיקר בסוג הרישוי והרישיון. נהיגה ברכב תפעולי אינה מצריכה רישיון מיוחד או היתר מיוחד (אלא אם יש קצין רכב פנימי המבקש לעשות מבחן פנימי), וקלות התפעול של רכבים אלו יחד עם רמת בטיחות גבוהה מאד, (רכב תפעולי לרוב מוגבל למהירות של עד 40 קמ"ש) הופכים את כלי הרכב למשתלמים במיוחד.

הרכב התפעולי המפורסם ביותר בישראל נקרא קלנועית. אנו רואים אותו הרבה בקיבוצים ומושבים, מובילים אנשים מבוגרים אל חדר האוכל ואל המכבסה. כל הרכבים הללו נטענים משקע חשמל רגיל ומאפשרים נשיאה של אדם אחד או יותר למרחקים קצרים יחסית (כמה עשרות ק"מ בלבד). שבילי הקיבוץ הינם צרים עד מאד ותוכננו כך במכוון במטרה למנוע מכלי רכב מזהמים ומרעישים לשוטט ברחבי הקיבוץ ולהפר את מנוחתם ורווחתם של התושבים.

על אף שאין חובה ברישיון נהיגה במסגרת השימוש בכלי רכב תפעוליים, בכל זאת ישנו צורך בהוצאת אישור מטעם קצין הרכב באזור האמון של השטח התפעולי שמשמש לצרכי נסיעה. בעיר נהרייה לדוגמא, אשר מוגדרת כולה כשטח תפעולי, הרכבים התפעוליים מספקים מענה מצוין וניתן לנסוע איתם בכל רחבי העיר. רכבים אלו נחשבים לאמצעי פרקטי, נוח ושקט מאד ומגיעים במגוון רחב של דגמים כמו למשל   רכב תפעולי עם ארגז, עם ספסל, עם ארבעה או שני מקומות ישיבה, רכב מוגבה וכיוצא באלו.

סעו בזהירות !